středa 25. května 2016

Kyblíčková hra (The Bucket Game)

Kyblíčková hra je jednoduchá a přitom geniální hra, která byla vymyšlena Chirag Patelem, trenérem a konzultantem přes chování pejsků.

Lze ji hrát nejen se psy, ale i se všemi možnými zvířaty včetně koček, koní, oslíků...

Je to jedna z mých oblíbených pomůcek speciálně v prostředí útulku, kde ji kombinuji s Tellington TTouch metodou. Díky ní se často dostávám rychleji z fáze strachu a nedůvěry do fáze zvědavosti a ochoty spolupracovat.

Proč tomu tak je?
Protože tato hra dává zvířeti možnost vyslat jasnou vizuální informaci o tom, kdy je toho na něj moc a potřebuje oddechový čas.


Hru ale nejhrejte se psem, u kterého víte, že si střeží jídlo, tam je třeba nejdříve pracovat na tomto problému.

Je to hra na trpělivost a proto si na ni udělejte čas a nesnažte se vše uspíšit lákáním psa ke kyblíčku, abyste ho pak chytili ho za obojek nebo se ho snažili pohladit.

Je to hra o volbě.


Takže, jak na to?

Budete potřebovat malý kyblíček, ve kterém bude hodně malých kousíčků dobrot. Musí být tak velký, aby se vám do něj pohodlně vešla ruka. Ideálně by měl být i barevný, aby ho viděli i psi se slabším zrakem.

S naplněným kyblíčkem se posaďte nebo postavte před psa tak, aby na kyblíček dobře viděl.

Jakmile se pes na kyblíček podívá, označte pohled nějakým krátkým klidným slovem, třeba "ano" (Já používám "yes", ale lze použít i slovo "teď" atd.) a hoďte mu na zem dobrotu z kyblíčku. Můžete ho krmit i z ruky, ale pamlsek mu vždy podávejte v úrovni hlavy aby se pro něj nemusel natahovat nebo skákat. Označující slovo proneste klidně a tiše, není třeba hlasitých zvuků.

Pokaždé, když se pes podívá na kyblíček, označte to slovem a dejte mu odměnu z kyblíčku. Snažte se nenechávat ruku v kyblíčku nebo držet pamlsek v ruce, protože byste ho učili sledovat ruku a ne kyblíček.

Pokud pes začne do kyblíčku šťouchat packou nebo nosem, posuňte ho jen mimo jeho dosah a vyvarujte se napomínání psa.

Pokud pes otočí pryč hlavu nebo odejde, vyčkejte. Nemusí to hned znamenat, že ho hra už nebaví. Je možné, že nad hrou rozmýšlí a vrátí se k ní.

Hrejte si takto vždy jen krátkou chvíli, několikrát denně, klidně i několik dní.

A jak zapojíte hru do práce na určitém problému?

Zkusme si to vysvětlit na příkladu.

Třeba, kapání kapiček do uší.

Mnoho psů si rychle vybuduje důvěru k opatrovníkovi, pokud je jejich interakce pozitivní a cítí se při ní bezpečně. Stejná důvěra se ale nemusí objevit v případě, že opatrovník dělá něco, co je pro psa znepokojující, nepříjemné nebo pokud se pes necítí dobře.

V případě kapek do uší, pes netuší, že mu pomůžou od bolestivého zánětu. Vnímá spíš to, že celý proces je nepříjemný a ucho často na dotek citlivé a bolestivé.

Jakmile pes rozumí spojení mezi podíváním se na kyblíček a odměnou, umístěte kyblík na podlahu nebo nízký stolek. Nezapomínejte označit a odměnit každé podívání na kyblíček. V této fázi by měl pes již klidně sedět, ležet nebo stát kousek od kyblíčku.

V okamžiku, kdy se pes dívá na kyblíček, zvedněte ruku do vzduchu. Pokud se pes za rukou podívá nebo poodejte, vyčkejte. Jak se jeho pozornost vrátí ke kyblíčku, odměnte ji. Pokud má pes problém soustředit se na kyblíček když máte ruku ve vzduchu, dejte ji zpět dolů a odměňte ho jakmile se jeho pozornosti vrátí na kyblíček.

Až pejsek znovu zaměří svoji pozornost na kyblíček, posuňte ruku blíž k jeho rameni. Pokud se v tu chvíli přestane dívat na kyblík, podívá se na vaši ruku nebo se pohne pryč, vyčkejte do okamžiku, kdy se jeho pohled opět upře na kyblíček.
Postupně budujte vzdálenost ruky od ramene až do okamžiku, kdy ho budete moci jemně pohladit zadní částí ruky bez toho, aby odtrhl oči od kyblíčku.

Pes se bude cítit pohodlněji, pokud nebudete sedět přímo proti němu, zírat na něj a zadržovat dech. Pamatujte na pravidelné dýchání. My lidé mámy sklony zadržovat dech, když se na něco soustředíme.

Pokud si to pes vyžaduje, postupujte pomalu v průběhu několika dalších setkání a pozvolna zvětšujte oblast těla, kde se ho můžete dotýkat. Od ramene pokračujte ke krku a hlavě, až se propracujete k pohlazení uší.
Nezapomeňte používat vaše zvolené slovo pokaždé, když se pes podívá na kyblíček a slovo odměňte pamlskem z kyblíčku.

V další fázi na několik sekun jemně přidržte ucho mezi prsty bez toho, abyste ho tahali nebo zvedali.

Pokud má váš pes veliké obavy z doteku na uších, zvolte ještě pozvolnější tempo, kdy budete rukou hladit pouze vzduch kousek od těla a ucha psa.

Tato hra je postavena na dohodě, že zastavíte, vrátíte se krok zpět nebo dáte psovi pauzu v okamžiku, kdy pes odvrátí pozornost nebo tělo od kyblíčku.

Pokud jste se již dostali do fáze, že můžete jemně hladit a držet ucho zatímco se váš pes dívá na kyblíček, postavte vedle sebe lahvičku s ušními kapkami.
Budujte cvičení postupně od položené lahvičky vedle vás přes lahvičku ve vaší ruce po zmáčknutí lahvičky, kdy lahvička vydá zvuk. Mějte na mysli, že zvuk bude znít psovi mnohem hlasitěji v okamžiku, kdy bude lahvička blízko u ucha.

Procvičujte krok za krokem celý proces od uchopení lahvičky po zmáčknutí, až dospějete do fáze, že pes udrží pozornost na kyblíčku po celou dobu. Poté přejděte k nakapání pár kapiček do ucha.

Je důležité, aby pes nebyl nijak omezován nebo držen (to ani za obojek nebo na vodítku) po celou dobu, kdy s ním hru hrajete.

Možná vás překvapí jak rychle dospějete k posunu při hraní této hry. Vše ovšem za předpokladu, že dodržujete její pravidla.

Tímto způsobem bylo pomoženo mnoha psům, kteří měli dlouhodobé problémy s stříháním drápků, česáním, doteky atd.

Na závěr si ještě připomeňme pravidla hry:

1. Je to hra o volbě
2. Trpělivost je její nezbytnou součástí
3. Pohled na kyblíček označte klidným pronesením slova a pamlskem z kyblíčku
4. Ruku nenechávejte v kyblíčku
5. Hrejte v krátkých intervalech a pomalých krocích
6. Buďte připraveni udělat krok zpět (nebo i několik) bude-li to třeba
7. Seďte uvolněně a pravidelně dýchejte
8. Psa nijak nedržte nebo neomezujte v pohybu

Chci dát "Like"


Odkazy:
The Bucket game: Facebook - The Bucket Game
Chirag Patel: Facebook - Chirag Patel

Zdroj: The Bucket Game by Sarah Fisher

Žádné komentáře:

Okomentovat