úterý 26. května 2015

Co takhle pořídit si pejska...

V mnoha domovech se zrovna ve chvíli, kdy píši tyto věty zahnízďuje myšlenka: "Co takhle pořídit si pejska..."
Jakmile se myšlenka drápkem uchytí, spustí se do pohybu události, které budoucí majitelé více či méně rozmýšlí.

Někdo do toho skočí "rovnou po hlavě" s tím, že to nějak dopadne. Jiný se pečlivě připravuje, vybírá, studuje, sbírá informace.
Že se v případě pořizování pejska vyplatí pořekadlo "dvakrát měř, jednou řež" je bez debat. Mnoho prvo-majitelů si totiž často neuvědomí, že s příchodem pejska si pořídili malé dítě, které na nich bude zcela závislé přístích 10-20 let. Ano, i 19ti letého pejska znám :).


Měli bychom si vzít štěně? Nebo snad psa z útulku? Malého? Velkého? Čistokrevného nebo oříška? Tato i mnoho dalších otázek se možná honí vašimi hlavičkami.
Dobrá zpráva je, že na tyto otázky neexistuje dobrá nebo špatná odpověď. Který z nich se hodí zrovna k vám záleži na vaší situaci. Jaký je váš životní styl, kolik máte času a trpělivosti, jako dobu trávíte mimo domov, kde bydlíte, jestli máte děti, jiná zvířata, chcete mít psa doma nebo venku atd....zodpovíte-li si upřímně, napoví vám to jaký pejsek nejlépe zapadne k vám domů.

Často se mě lidé ptají, jestli by si měli pořídit štěně nebo pejska z útulku. A já odpovídám, že každá z voleb má jak svoje výhody tak svoje nevýhody.
U pejska z útulku často není známa historie ani přesný charakter a mnohdy prošel nemalými traumaty. Bývají to ale vděční společníci, kteří jsou ochotní na sobě pracovat, najdou-li u majitele pochopení a trpělivost. Strach z toho, že psi z útulku jsou problematičtější než štěňata je pochopitelný. Může to tak být. Mnoho problémů se ale dá s pomocí pozitivního tréninku a metod jako je Tellington TTouch zmírnit nebo vyřešit.

Co si budeme povídat, výchova štěněte také nemusí být procházka růžovou zahradou. I ona vyžadují velikou dávku trpělivosti a pozitivního přístupu. Velké plus tu ale pro pořízení štěňátka je. Můžete si pečlivě vybrat odkud pochází. Pořízení psa od dobrého chovatele, který se o něj stará tak jak má a dá mu do života vše, co je pro jeho dobrý a šťastný psychický, fyzický i mentální vývoj nezbytné, je velice často záruka zdravého a vyrovnaného psího společníka. Vyhněte se nákupu štěňat přes pochybné inzeráty, z množíren nebo zverimexů, byť jejich cena může být lákavě nižší než cena od chovatele.

Ať už je to pejsek dospělý nebo štěně, tréninkové metody založené na chybných informacích (např. teorie dominance) a metody užívající fyzických trestů a nevhodných pomůcek (např. stahovací, elektrické nebo ostnaté obojky) nepatří do světa ani jednoho z nich. Jen tak vedle sebe budete mít společníka, který vám důvěřuje a respektuje vás, spíš než aby se vás bál.

Štěňátko budete učit, jak žít v lidském světě. Rad jak na to existuje takové množství, že opravdu není snadné se v tom zorientovat. Zvláště pak, když si některé rady významně protiřečí.
Alespoň v prvních týdnech vám snad pomůže Plán štěňátka, který vám napoví v jaké vývojové fázi se vaše štěně nachází a co by bylo dobré mu představit, aby jste napomohli jeho bezstarostnému životu.

Co říci na závěr?
Šťastný pes ti změní život. Pokud nechceš svůj život měnit, nepořizuj si psa!

Žádné komentáře:

Okomentovat